ZLATAR (Velika Krševa 1625 m)
Zlatar je planina neobične lepote, čak mi se čini lepšom dok kroz nju prolazim asfaltnim putem Sjenica-Nova Varoš, nego kada idem planinarskim stazama. Zatalasana zeleno-žuta polja oko uvačkog jezera i nepregledna borova šuma ispod najvišeg vrha pravo su zlato ove planine, možda je po njima i dobila ime.
Najkraći put do vrha Golo brdo i susedne Velike Krševe je ibarskom magistralom, do Nove Varoši (Beograd-Nova Varoš oko 280 km). U Novoj Varoši skreće se levo prema Sjenici (postoji putokaz) i nakon 6 km dolazi do skretanja za Vodenu poljanu (1450 m). Do Vodene poljane vodi solidan makadamski put u dužini od 3.8 km. Put u početku ne obećava i izgleda jako loše, ali se nakon kritičnih 50 metara stanje znatno popravlja.
Na Vodenoj poljani nalazi se šumska kuća u sastavu “Srbijašuma“ i manastir Sv. Kozme i Damjana. Nakon prestanka sa radom rehabilitacionog centra “Zlatar“, episkop je odlučio da iznad centra podigne ovaj manastir kako bi ljudi ipak imali gde da dođu da se oporave i leče.
Vrh je od manastira udaljen oko 2 km, samo se prati putokaz ka manastiru Mileševa. Ja sam i tih 2 km prešao kolima, ali sledeći put to sigurno neću uraditi, put baš i nije reprezentativan.
Kada dođete ispod samog vrha, ugledaćete stazicu nadesno kojom idu džipovi. Samo treba preskočiti žičanu ogradu i na Golom brdu (1607 m) ste za 10 minuta. Tu se nalazi protivgradna stanica. Golo brdo se po medijima predstavlja kao najviši vrh Zlatara, ali to nije tačno, najviši vrh je susedna Velika Krševa.
Kada se popnete na Veliku Krševu (1625 m), biće vam jasno zašto vrh nosi to ime. Vrh je krševit, do njega se dolazi pravo sa Golog brda, za nekih 15 minuta. Čudno je to što je Golo brdo bez kamenja, a Velika Krševa obiluje njime! Sa Velike Krševe je veoma lep pogled.
S obzirom da uspon na vrh nije zahtevan i ne traje dugo, predlažem da u povratku ka Novoj Varoši skrenete ka uvačkom jezeru i brani. Kao i u kanjonu Uvca i ovde se mogu videti beloglavi supovi. Ne sećam se tačno, ali mislim da je od skretanja za Vodenu poljanu brana udaljena 6 do 8 km. Pratite putokaze ka jezeru, iako su na tablama sitna slova, mislim da ćete se snaći. Mada, ja sam se dosta vrteo dok nisam konačno izbio na pravi put.
A jezero-fantazija! Divan pogled na vijugavi Uvac sa dva mala ostrva u sredini!
U blizini jezera, u selu Božetići, nalazi se manastir Dubnica. Od brane postoji putokaz ka njemu i svakako ga treba obići. Do Dubnice, preko brane, vodi asfaltni put.
Ovo je lepa i lagana tura, mogla bi se uklopiti zajedno sa obilaskom kanjona reke Uvac i vrha Molitva, da se u jednom danu zaokruže obe celine prelepog Uvca i vrh Zlatara kao bonus.
Jul 2013. god.
2 Responses to “ZLATAR (Velika Krševa 1625 m)”
Оставите одговор
Жао нам је, да би поставили коментар, морате бити пријављени.
Odličan vodič za sve poznavaoce planine Zlatar i one koji to žele da postanu i da uživaju u čarima ove planinske lepotice.
Velika Krševa i jeste viši vrh od Golog Brda! Taj podatak da je Golo Brdo 1627m je štamparska greška koja se razvlači po Vikipediji (iz ne znam kog razloga, verovatno je neko prevideo nulu na topo-karti). U stvarnosti, visina mu je 1607m, pa je stoga Velika Krševa najviši vrh Zlatara.
http://bgspeleo.info/others/Others/Rabota%20po%20topografski%20karti-NE%20TRII/dido/578_2_1_Prijepolje.jpg
Svaka čast za temeljnost ovog sajta!