SVETOGORSKE TURE

SVETA GORA 

MOLIM VAS DA PAŽLJIVO PROČITATE TEKST KOJI SLEDI!

Zbog ograničenog broja hodočasnika na dnevnom nivou (samo 10 po manastiru), prvo noćenje je u manastiru Hilandar a drugo u Kareji (glavni grad) ili svetogorskoj pustinji (Karulja i Katunakija). Ukoliko se dobije blagoslov od nekog drugog manastira za celu grupu, onda bi se drugi dan noćilo u tom manastiru.

Radi blagovremenog dobijanja vize, PRIJAVE SU NAJKASNIJE MESEC DANA PRE POLASKA GRUPE! Grupa je ograničena na 9 ljudi. Uz prijavu je obavezna i akontacija. Hodočašće se organizuje u saradnji sa turističkom agencijom NNK Internacional iz Beograda.
Prijave se mogu poslati na mejl: nenad.andric@futura.edu.rs ili na broj 0641833409 i putem fb. Uz prijavu obavezno poslati broj pasoša, ime i prezime. PASOŠ MORA DA VAŽI MINIMUM 90 DANA OD DANA IZLASKA IZ GRČKE! 

U cenu je uračunat prevoz do Svete Gore i nazad, kao i organizacioni troškovi. U cenu NISU URAČUNATI troškovi za svetogorsku vizu (Dijamonitirion), kao i troškovi prevoza po Svetoj Gori (brod, taksi). Poželjno je da svi putnici izvade putno osiguranje (500 din.).

Polazak je dan ranije od navedenog datuma. U zavisnosti od vremenskih prilika, moguća je promena plana puta.

PLAN PUTA:

1 dan. Polazak iz Beograda  u popodnevnim časovima (mesto i vreme polaska biće naknadno objavljeno).

2 dan. U Uranopolis stižemo u ranim jutarnjim časovima. Nakon što izvadimo vizu, ukrcavamo se na trajekt u 09:45 časova. Kombi nas vozi do Hilandara; tamo smo oko 11:00 časova. Slobodno vreme do večere i večernje službe iskoristićemo za obilazak manastirskog kompleksa i odlazak do hilandarskog skita Sv. Vasilija na moru i do zilotskog manastira Esfigmen. I skit i manastir su od Hilandara udaljeni oko sat vremena hoda. Staza je potpuno ravna i uopšte nije naporna za pešačenje. Usput ćemo videti maslinu koju je zasadio car Dušan i koja još uvek rađa, česmu kralja Aleksandra i pirg kralja Milutina.
Iznad Esfigmena nalazi se pećina u kojoj se podvizavao Sv. Antonije Kijevsko-Pečerski, otac ruskog monaštva i osnivač čuvene Kijevsko-Pečerske lavre. Ko bude želeo, može otići do pećine. Noćenje u Hilandaru.

3 dan (1 varijanta). Ukoliko vremenske prilike dozvole, oko 8:30 ukrcavamo se na brod koji nas vozi do manastira Vatoped. U Vatopedu ćemo se pokloniti čudotvornim moštima i ikonama, kao i najvećoj svetogorskoj svetinji – Časnom Pojasu Presvete Bogorodice, koju ne srpksi knez Lazar darovao manastiru. Nakon obilaska manastira, autobusom krećemo prema Kareji, prestonici Svete Gore. Spavaćemo u monaškom hotelu-keliji Sv. Jovana Rusa (cena 20 eura po osobi), koji se nalazi na 5 minuta hoda od Kareje. Nakon smeštaja, odlazak do skita Sv. Andreja. Ovaj skit je nekada pripadao Rusima. Skit Svetog Andreja je najveći skit na Svetoj Gori, veći čak i od mnogih manastira. O njegovoj veličini govori podatak da je u njemu svojevremeno boravilo oko 2000 monaha! U skitskoj crkvi se čuva deo glave apostola Andreja Prvozvanog. U crkvi se nalazi i velika ikona našeg Justina Popovića.
U Kareji se nalaze prodavnice u kojima se mogu obnoviti zalihe hrane. Obići ćemo najstariju svetogorsku crkvu, Protat. U crkvi se čuva čudotvorna ikona Dostojno Jest. Posetićemo obližnji manastir Kutlumuš i isposnicu Svetog Save. U isposnici Svetog Save nalazi se čudotvorna ikona Mlekopitateljica. U zavisnosti od interesovanja grupe, moguće je organizovati obilazak manastira Iviron, Stavronikita, Pantokrator i skita Sv. Ilije, busom. Noćenje u keliji Sv. Jovana Rusa.

4 dan. Nakon liturgije i ručka u skitu Sv. Andreja, iznajmićemo taksi da nas odveze do Starog Rusika, gde se zamonašio Sveti Sava. Nakon obilaska Rusika, taksi nas vozi do ruskog manastira Sv. Pantelejmon. Ukrcavamo se na gliser u 12:00 časova i oko 13:00 iskrcavamo u Uranopolisu. Obilazimo Kakovo, metoh Hilandara. U Beograd stižemo oko ponoći ili 01:00 časova ujutro.

3 dan (2 varijanta). Odlazak brodom do svetogorske pustinje, Karulje. Pešačimo 45 minuta uzbrdo, stepenicama, do kelije Roždestva Hristovog (Klimeji), gde ćemo biti smešteni. Usput obilazimo keliju Sv. Jefrema Sirina i celivamo mošti Sv. Jefrema Katunakijskog i Sv. Josifa Isihaste. Nakon što se smestimo, odlazimo do svetogorske pustinje, Karulje (pola sata hoda). Ukoliko dobijemo blagoslov, zadržaćemo se par sati u razgovoru sa nekim od svetogorskih pustinjaka. Vraćamo se nazad do Klimeja, gde noćimo. Sutradan odlazimo brodom do luke Dafni, odakle gliserom krećemo za Uranopolis u 12:00 časova. Za svetogorsku pustinju poneti rančeve, nikako kofere ili putne torbe! Uspon do kelije Klimeja može da bude naporan – potrebno je savladati oko 200 m nadmorske visine.

NAPOMENA:

U manastirima se obeduje dva puta dnevno, uglavnom ujutru oko 08:00 časova i predveče oko 17:00 časova, mada sve zavisi od manastira do manastira. Hrana je posna u posne dane, meso se ne jede nikad. Jutarnja liturgija počinje uglavnom oko 06:00 časova i traje oko sat i po. Večernja služba počinje u 16:00 ili 17:00 časova (zavisi od manastira) i traje manje od sat vremena. Hrana i prenoćište su besplatni.
U manastirima u kojima ćemo noćiti postoje tuševi, osim u svetogorskoj pustinji. Zato preporučujem da ponesete vlažne maramice. Poneti i peškir, sapun, pribor za ličnu higijenu. Obavezno poneti zaštitu od sunca (kapu, maramu, zaštitnu kremu).
Od preobuke, poželjno je imati nešto pogodno za pešačenje (preporučujem dva para trenerki ili planinarskih pantalona), aktivne majice i sl. Kratke pantalone su zabranjene na Svetoj Gori. Poželjno je da cipele budu jake, najbolje duboke gojzerice, zbog konfiguracije terena (makadam, kamenje, tvrda zemlja). Od garderobe poneti samo ono što može da stane u ranac. Torbe, koferi i sl, samo će vam praviti problem. Planinarski štapovi znatno olakšavaju pešačenje.
Više o Svetoj Gori na ovim linkovima:

http://planine.net/balkan/grcka/sveta-gora-atos-2033-m-2010-god/
http://www.planine.net/balkan/grcka/vaskrs-na-svetoj-gori-2011-god/
http://www.planine.net/balkan/grcka/sveta-gora-karulja/
http://www.planine.net/knjiga-o-svetoj-gori/


Powered by http://wordpress.org/ and http://www.hqpremiumthemes.com/